logo Novoměstská radnice facebook
logo Novoměstská radnice facebook

Program

Letos se koná již 16. ročník hudebního festivalu „Jazzový Most” z Prahy do EU 2019 a jeden z koncertů proběhne opět i na nádvoří Novoměstské radnice dne 28. 7. 2019.

„Jazzový Most Praha – Mnichov 2004, který se konal u příležitosti vstupu ČR do EU, měl velký kulturně-politický úspěch. Pražský koncert byl Live vysílán českým rozhlasem stanicí „Vltava“ a Hessenský rozhlas ARD (Frankfurt) vysílal půlnoční koncert 1. května via Satelit jen z ČR, z Mánesa, do všech německy mluvících zemí.

Význam a cíl tohoto Jazz festivalu v roce 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 a tak to bude i v roce 2019, v setkání jazzových hudebníků všech generací a jejich publika za účasti české a zahraniční veřejnosti a osobností z kulturního a politického života z mnoha zemí. Bude také významnou propagací české kultury, hlavního města Prahy a ostatních měst ČR ve spojené Evropě.

Předmětem festivalu je konání jazzových koncertů v několika městech. Monumentální „jazzový most“ 2019 bude stavěn z Prahy 2 do EU. Kulturně tradiční „Novoměstská radnice“, která leží přímo ve středu města, je důstojné místo pro Prahu.

Mostů bylo již v minulosti postaveno velmi mnoho, ale tento „Jazzový most” je jistě ojedinělý.

Přínosem je také podpořit tento hudební žánr, který je historickým důkazem vývoje hudby XX. století a pomoci postavit tento žánr na úroveň klasické hudby, je dalším cílem tohoto projektu. Spolupráce na umělecky velmi zajímavých jazzových big-bandových projektech, zúčastněných zemí, je dalším cílem „jazzového mostu“ 2019.

 
Začátek koncertu na nádvoří Novoměstské radnice Prahy 2:
neděle 28. července v 19:30 hod
    
VSTUPNÉ:
150 Kč
Rezervace vstupenek na adrese: rudimazac@web.de
Vstupenky budou k zakoupení na místě před koncertem.
 
Podrobné informace na www.jazzbridge.net
 
Praha TV: https://prahatv.eu/porady/dialogy-s-kulturou/dialogy-s-kulturou-19-06-2019-18-34
 

Organizátor:

Mgr. Rudolf Mazač rudimazac@web.de, hotline: +420 603 84 24 74 

https://www.youtube.com/results?search_query=Rudi+Mazac 

Youtube.com  "rudi mazac" 

Skype: rudimazac  

 

Rudi Mazač

Studoval klasickou hudbu na konzervatoři v Praze (lesní roh) a jazz na Berklee College of Music v Bostonu. Mimo to absolvoval studia práv a magisterský titul v oboru právo. Působil jako sólista a 1. hornista v různých symfonických, operních orchestrech a Big Bandech v bývalém Československu, Jugoslávii, Itálii, Německu a USA. V roce 1976 založil virtuózní "French Horn Formation" v Mnichově a v Praze v roce 1996, "Kentonmania" Big Band. Od r. 2004 organizuje již proslulý Inter. Festival "Jazz Bridge" z Prahy do EU. Za založení festivalu „Jazz Bridge“ a Big Bandu „Kentonamnia“ byl v roce 2005 vyznamenán celoevropskými hudebním svazy (1 500.000 členů) cenou „Motor der Musik“, kterou obdržel u příležitosti mezinárodního hudebního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Kentonmania

Pražský Big Band "Kentonmania" vede jeho temperamentní dirigent Rudolf Mazač - standardní obsazení / osm lesních rohů na 30 hudebníků.  V tisku je Big Band "Kentonmania" označován, jako „dokonale naolejovaná bigbandová-mašina, která řádně swinguje a baladám vtiskuje tu správnou sentimentální náladu“.

 Brazil Arts Orquestra

Brazil Arts Orquestra se rozumí, jako „World of Music Orchestra“ s brazilskými kořeny. Jedná se o spojení Samby, Bossa Novy, Baiao, Fravo, Maracatu a Choro, zrovna tak rytmy severovýchodní Brazilie a Afriky. Hudba Brazil Arts Orquestra nově založeného v roce 2018, nese také prvky Jazzu, Funku, Samby-Reggae resp. také jihoamerických a evropských vlivů.   Ale i přesto zůstává hudba „brazilská“, citová, zábavná a tanečná. Hodně zvučná a emocionální.

 

Prof. Jiří Válek / Sólo flétnista

(* 4. 6.1940). Studium hudební konzervatoře v Kroměříži a Akademie múzických umění v Praze. Působil jako sólo flétnista České filharmonie a Českého noneta. Koncertoval po celé Evropě, USA, Kanadě, v Japonsku a Hongkongu. Podílel se na stovkách rozhlasových, televizních a CD nahrávkách pro firmy Supraphon, Panton, Pony Canyon, Vanguard Classics, Naxos, Octavia Records a dalších. Jeho nahrávka Händelových flétnových sonát byla oceněna Zlatou deskou. Pedagogicky působil na Pražské konzervatoři v Praze a nyní jako profesor na Akademii múzických umění v Praze a jako člen porot na mezinárodních flétnových soutěžích v Praze, (8x) Ženevě, (2x) Budapešti, (6x) a v Krakově (3x). Velký ohlas měly jeho mistrovské kurzy v Rakousku, v Japonsku a v ČR. V jeho neuvěřitelné sólové klasické kariéře hraje velkou roli jeho jazzová činnost. Technicky perfektně vyzbrojen uplatňuje svoji improvizační schopnost a jazzové cítění na úrovni světových jazzových flétnistů.

 

Jaroslav Šolc  / Flétna

Narodil se v Turnově, kde získal první zkušenosti na české jazzové scéně jako flétnista a saxofonista. V roce 1971 se stal laureátem soutěže mladých při 8. Mezinárodním jazzovém festivalu v Praze s triem kytaristy Rudolfa Daška. Později zvolil technicky zaměřené studium (VŠCHT) a inženýrskou profesi (analytik, veřejná správa, t. č. komunální politik). Hudební vzdělání si doplňoval    u Karla Velebného a Jiřího Válka. V Praze působil v řadě jazzových souborů, např. „Mahagon“, „Via Jazz“, „Jazz Fragment“. Kvartet Milana Svobody, Pražský big band, „Volf Jazztet“ nebo Bohemia Big Band. Dále působil v souboru „Baroque Jazz Quintet“, a v kvartetu kontrabasisty Františka Uhlíře „F. U. Team“. Spolupracoval s Karlem Růžičkou (Celebration Jazz Mass), Vítem Fialou, Karlem Vejvodou. Vedl vlastní Kvartet „Jazz Farma“a zúčastnil se projektu mezinárodního rozhlasového orchestru (EBU, Bergen). Jako člen BJQ realizoval hudební projekty s komorními a symfonickými orchestry od swingu až po soudobou vážnou hudbu. Jako flétnista a saxofonista inklinuje ke kultivovanému modernímu jazzovému projevu založenému na improvizaci a interakci se spoluhráči, v tomto případě se svým „profesorem“ Jiřím Válkem a pražským Big Bandem „Kentonmania“.

 

PROGRAM:

Rudolf  Mazač  “Kentonmania“

Big Band & 8 lesních rohů

 

Mel Canady & Martin Růža

Vocals – USA ČR

 

Brazil Arts Orquestra

vocals Christiane Ruvenal

 

Speciální hosté v Praze: Jiří Válek a Jaroslav Šolc – flétny

  

https://www.bbkult.net/kalender/details/15627482171344.html

www.melcanady.de 

 

O H L A S Y  na koncert:

 

  • ECHO na Koncert “Jazz Bridge” 28.07.2019 v Praze.

 

Martin Kubisa: Díky moc za super večer!

Tereza Herz:    Když mám „jazzík“, tak mám vánoce!

Vladimír Říha:  Gratuluji, byla to včera nádhera. To byl výběr skladeb a do toho ta životní výročí. A hlavně TO VAŠE! Jazzmani nestárnou…!

Luboš Malý:   Jste dobrej? Smekám a dík!

Karel Kotek: Ahoj Rudi, děkuji Ti z celého srdce za přenádherný hudební večer. Tak elektrozující hudbu jsem dlouho neslyšel; výkony sólistů i orchestru by jistě snesly srovnání produkcí z New Yorku., Chicaga nebo Bostonu. Flautisté Válek + Šolc perfektní !

Antonín Tichý: Nazdar Rudi, je to již 24 hodin od koncertu Tvé kapely.

Děkuji za pozvání, bylo to velmi pěkné. Dovedu si představit - příprava, co to bylo za práci provedení tohoto 3 hodinového programu a strhujícího závěru. Obdivuji Tě. Rád bych Ti také popřál vše nejlepší k narozeninám, mnoho úspěchů, ale to hlavní, dobré zdraví a dotáhnout to do 100 let!   Drž se! S přátelským pozdravem A. T.

Irene Stendele: Hallo Rudi, Dein Konzert war Super, hat mir sehr gut gefallen. Liebe Grüsse, Irene. (Koncert se mě velmi líbil)

Elmar Schmidt: Ihr habt Superklasse gespielt. Tolle Band!- Mel Canady wie immer MEGA – und Euere Tenor (M. Růža) Erstklassik. Miloš Vacík hat Mega klasse gespielt – ich werde ihn sicherlich mal  buchen… Draussen klangt das wirklich gut…

Frida a Jiří Weinberger: Milý přiteli Rudi Mazači, s radostí Vám sdělujeme, že jste nás opět oslnil svojí dirigentskou energií a impozantním výkonem svého jazzového tělesa. Líbila se nám i brazilská skupina, zejména zpěvačka a klávesista. Při hře Vašeho tělesa je vidět a slyšet mistrovské výkony a lze také vnímat tváře muzikantů, ze kterých je zřejmé, jak Vás mají rádi. (a že musíte být v tréningu přísný, je zcela jasné) Když už se proflákly ty vaše kulaté narozeniny, GRATULUJEME Vám! A také lidem kolem Vás, že Vás mají!  S pozdravem Frida a Jiří W.

Karel Kotek: Ahoj Rudi, znovu jsem včera poslouchal Illínův Koncert s Tebou jako sólistou, pro swingový lesní roh a orchestr, natočený Bavorským Roz-hlasem. Podle mého soudu se jedná o jednu z nejnáročnějších kompozic pro ten nástroj a též pro orchestr. Koncert v Novoměstské radnici byl opravdu krásný, plný pozitivní energie a světla. Latinsko-americké takty nás volně ladily do módu tanečníků z Copacabana a půvabná  blues mezi bavlníky... Těším se na další v roce 2020. 

Michal Stein: Poslední červencový víkend byl v Praze 2, v prostoru Novo-městské radnice vystavěn  již pošestnácté „Jazz Bridge“ čili hezky česky – jazzový most. Na svědomí jej má charismatický kapelník Rudi Mazač. Čech, který žil a umělecky působil léta v Německu. Letos se tento nadnárodní hudební projekt již poněkolikáté konal pod záštitou Městské části Praha 2. V prostorách dvorany Novoměstské radnice u Karlova náměstí, právě na území Prahy 2. Celé hudební těleso získalo své jméno podle legendárního jazzmana Stana Kentona.                                                                                                                 

Pražský Big Band „Kentonmania” vede právě tento jeho temperamentní dirigent Rudolf Mazač ve standardním obsazení (+ osm lesních rohů v dechové sekci na 30 hudebníků). V kritikách a recenzích bývá Big Band „Kentonmania” označován, jako „…dokonale naolejovaná bigbandová mašina, která řádně swinguje a třeba baladám vtiskuje tu správnou sentimentální náladu“.                                                                                          

 

     

  • Šestnáctý »JAZZOVÝ MOST« roztančil (nejen) Prahu 2

Kapelník Rudi Mazač přináší do Prahy svůj spojující hudební projekt.  

Christiane Ruvenal si podmanila radnici.  

Kanadský zpěvák Mel Canady tradičně výborný.

Martin Růža mile překvapil.  

 

Ve znamení temperamentu i flétny!                                                

Prof. Jiří Válek a veřejnoprávní funkcionář Ing. Jaroslav Šolc

Poslední červencový víkend byl v Praze 2, v prostoru Novoměstské radnice vystavěn  již pošestnácté „Jazz Bridge“ čili hezky česky – jazzový most. Na svědomí jej má charismatický kapelník Rudi Mazač. Čech, který žil a umělecky působil léta v Německu. Letos se tento nadnárodní hudební projekt již poněkolikáté konal pod záštitou Městské části Praha 2. V prostorách dvorany Novoměstské radnice u Karlova náměstí, právě na území Prahy 2. Zpočátku se festival prezentoval v Praze 1,  v uměleckém prostředí teras Mánesu u Vltavy.

Jak vznikl „jazzový most“? „Jazzový Most“ Praha – Mnichov se poprvé konal roku 2004 u příležitosti vstupu ČR   do EU. A měl velký kulturně-politický úspěch. Pražský koncert byl  tehdyživě vysílán českým rozhlasem stanicí „Vltava“. Hessenský rozhlas ARD (Frankfurt) vysílal tento půlnoční koncert 1. května přes satelit výhradně  z Prahy, konkrétně z teras Mánesu,    do všech německy mluvících zemí! Později se k tomuto projektu přidávala další města v České republice i Německu. Namátkou jmenujme třeba Drážďany či Český Krumlov.    

                                                                                             

Kdo je Rudi Mazač ?                                                                                                                  Rudi Mazač  nejen že dirigoval orchestr, ale také celý večer moderoval.    

Vystudoval klasickou hudbu na lesní roh na konzervatoři v Praze. Pak jazz na Berklee College of Music v Bostonu. Mimo toho ještě absolvoval  studia práv a získal v tomto oboru magisterský titul. Působil jako sólista a 1. hornista v různých symfonických, operních orchestrech a big bandech v bývalém Československu, Jugoslávii, Itálii, Německu, Švýcarsku,  Rakousku a v USA.

V roce 1976 Mazač založil virtuózní „French Horn Formation” v Mnichově a v Praze pak, v roce 1996, „Kentonmania” Big Band. Od roku 2004 organizuje již proslulý mezinárodní festival „Jazz Bridge” z Prahy do EU. Za založení festivalu „Jazz Bridge“  a Big Bandu „Kentonamnia“ byl v roce 2005 vyznamenán celoevropskými hudebními svazy cenou „Motor der Musik“. Tu obdržel u příležitosti mezinárodního hudebního veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem.    

Proč Kentonmania Bigband? 

Celé hudební těleso získalo své jméno podle legendárního jazzmana Stana Kentona.                                                                                                                   

Pražský Big Band „Kentonmania” vede právě tento jeho temperamentní dirigent Rudolf Mazač ve standardním obsazení (+ osm lesních rohů v dechové sekci na 30 hudebníků). 

V kritikách a recenzích bývá Big Band „Kentonmania” označován, jako „…dokonale naolejovaná bigbandová mašina, která řádně swinguje a třeba baladám vtiskuje tu správnou sentimentální náladu“.     

Populární Rudi se zabývá i komunální politikou. Bojoval třeba aktivně za pořádek a beztrestnost na ulicích a klid pro občany, zejména v jeho domovské Praze 4 – Nuslích.   A posléze zde založil i uskupení nespokojených občanů, které v komunálních volbách kandidovalo na nuselskou radnici. 

        V další části programu se představil již tradiční host, kterým je kanadský zpěvák, narozený však v americké Alabamě, Mel Canady.  Letošního roku se vedle kmenového souboru – již zmiňovaného jazzového tělesa „Kentomania“ představilo temperamentní combo:                                                                        „Brazil Arts Orquestra“ v čele s temperamentní zpěvačkou Christiane Ruvenal.    Zpěvák Martin Růža dával do projevu temperament i srdce. Večer vyvrcholil i neformálními přáními, „kulatýmy“ narozeninami Rudi Mazače, Martina Růži i       Jiřího Kudrmana, jednoho z dalších členů „Kentonova“ (anebo Mazačova?) orchestru.     

Diváci si přišli vskutku na své!                                                                                                                                

Michal Stein                                                 

                                                                                                 

 

 

 

nahoru


logo Novoměstská radnice